A szikrázó napsütésben sok városlakó kap kedvet arra, hogy kétkerekűjével jusson el munkahelyére vagy a közeli piacra.
Mielőtt kigurulnánk az utcára a frissen vásárolt országúti kerékpárunk nyergében, fontos hogy tisztában legyünk ránk és környezetünkre vonatkozó közlekedési szabályokkal. Rengetegen közlekednek az utakon és járdákon egyaránt és egy kevés odafigyeléssel balesetmentessé tehetjük utazásunkat a kerékpárral.
Egyik legnagyobb kérdés a kevésbé tapasztalt kerékpározók között, hogy mégis hol menjek, ha nincs kerékpárút. Erre láthatunk példát mikor bicajosok szlalomoznak a sétálók között. Ilyen esetekben ne lepődjünk meg, ha a rendőr megállít minket és leszállít a járgányunkról vagy rosszabb esetben megbüntet, mert járdán tilos kerékpárral közlekedni 10 km / h-nál nagyobb sebességgel.
A másik lehetőség ha nincs kerékpárút, hogy az úttestet kell használatba vennünk. Sokan elfelejtik, de a bringásokra is vonatkoznak a KRESZ szabályait, főleg a jobb kéz szabályt és a piros lámpánál való megállást felejtik el az ingázók, amivel jogosan vívják ki a autósok neheztelését.
Úttesten haladva nem kötelező szigorúan jobbra tartani és sokszor elfoglalhatjuk a teljes sávot, amit érdemes kihasználni természetesen ügyelve arra, hogy ezzel nem lassítjuk, akadályozzuk a forgalmat. Tekerés közben viszont ügyeljünk a lámpánk használatára mivel elengedhetetlen részei a biciklinknek, próbáljunk láthatóak lenni a többi úttesten közlekedő ember számára, ne bújjunk be kocsik mellé és próbáljunk más járművek holtterén kívül maradni és így egy lehetséges balesetet megelőzni. Népszerű mondás a futárok körében: tarts távolságot, és közlekedj úgy, mintha láthatatlan lennél!
Kerékpárosként szintén jelezned kell a kanyarodási szándékodat a gépjárművet vezetőknek, azaz használd a kezed és mutasd merre szeretnél tovább haladni.
Nem kell taposni a pedált, mint az őrült, de persze ne is legyél csiga lassú. Próbálj egyenletesen haladni ezzel is segíted autós társaidat egy lehetséges előzésnél és könnyebben is fogsz tudni reagálni a veszélyforrásokra.
Sokan hallgatnak zenét bringázás közben, ami persze kellemes lehet akár csak a rádiózás az autókban, de jobban teszed, ha nem csak szemeiddel, de füleiddel is figyeled az utakat, mert gyakran hamarabb hallasz meg egy közeledő járművet minthogy meglátod.
Rengeteget segíthet a súlyos sérülések elkerülésében az alapvető védőfelszerelés viselése. Talán a legfontosabb a kerékpáros fejvédő (bukósisak), de eséskor a kerékpároskesztyű is remek védelmet nyújthat a lassan gyógyuló kéznek. Hogy melyik sisakot érdemes megvásárolni, arról ezen a fejvédő teszt oldalon tájékozódhatsz!
Európában számos országban fejlődik folyamatosan a kerékpáros infrastruktúra, ahogy hazánkban is egyre több bicikliutat láthatunk, de sajnos nem lehet minden egyes utcában kerékpárnyom, így szükséges a szabályok betartása.
Kerüljük el a baleseteket!
Utolsó kerékpár hozzászólások